metale ziem rzadkich cena

Na tej podstawie łatwo można zarysować sobie ogólny ogląd na to, jak zachowają się ceny aktywów w najbliższej przyszłości. Nie bez znaczenia będzie też śledzenie informacji ze świata przemysłu oraz polityki. Jak zostało wspomniane – liderem wydobycia REE są Chiny.

Chiny liderem produkcji

Do atutów tego rodzaju inwestycji na pewno należy zaliczyć fakt, że są one ciekawą metodą dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Za REE przemawia również to, że pierwiastki te obecnie uznaje się za niezwykle przyszłościowe. Wszelkie najnowsze zdobycze technologiczne powstają przy użyciu tych Partnerzy wzrostu Centana prowadzi 30 milionów dolarów rundy w systemach Eventus surowców. Niewiele jest przesłanek za tym, by ten stan rzeczy mógł ulec zmianie. Inwestować w metale ziem rzadkich można na kilka sposobów – kupując akcje spółek wydobywczych lub firm zajmujących się przetwarzaniem REE lub nabywając jednostki ETF, funduszu mającego ekspozycję na te surowce.

Elektryczne samochody z Chin płyną do Europy. Czy marka pojawi się również w Polsce?

A to przecież dopiero początek elektrycznej rewolucji w motoryzacji i energetyce. Co za tym idzie mają potencjał na niezły zysk, bo wraz z rozwojem technologicznym, zwiększy się na nie zapotrzebowanie i w długim terminie wzrośnie ich cena. W „Subiektywnie o Finansach” od czasu do czasu przyglądamy się inwestycjom nieoczywistym. Tym razem biorę pod lupę metale ziem rzadkich (ang. rare earth elements, w skrócie REE), którymi nieczęsto zajmują się media lub analitycy finansowi. REE to nazwa zwyczajowa dla rodziny 17 pierwiastków chemicznych, w skład której wchodzą dwa skandowce (skand i itr), a reszta to lantanowce (m.in. lantan, cer, prazeodym, neodym, samar).

Ten region może pomóc Europie w dostawie kluczowych surowców. Chiny pójdą w odstawkę?

Obserwacje ostatnich lat potwierdzają, iż niepokój na rynku przekłada się na wzrost cen. W 2020 roku lit do produkcji przeciętnej baterii Poranna odprawa audio | 02 listopada samochodowej kosztował ok. 350 zł, obecnie już ok. 5 tys. Kompaktowe auto elektryczne kosztowało dwa lata temu ok. 125 tys.

  1. „Do ceny sprzedaży możemy dodać do 10% spreadu, jednak w większości przypadków jest to maksymalnie 3%.
  2. Dlatego to, ile kosztują i skąd pochodzą powinno być głównym elementem dyskusji” – uważa Tomasz Rogala.
  3. Działa poprzez dokładne odwzorowanie składu tego indeksu.

Czytaj także w BUSINESS INSIDER

Surowce te są cenne, ponieważ wykorzystuje się je w wielu prężnie rozwijających się i strategicznych branżach. Za przykład może posłużyć chociażby lotnictwo, czy szeroko pojmowana gałąź produkcji nowoczesnej elektroniki. Sama nazwa „metale ziem rzadkich” bywa myląca, ponieważ w rzeczywistości te pierwiastki nie są aż tak rzadkie (część z nich, chociażby tul, występuje o wiele częściej niż złoto). Ich rzekoma „rzadkość” może jednak wynikać z trudnością wydobycia, ponieważ nie tworzą one własnych minerałów. Na chwilę obecną absolutnym dominatorem w kwestii pozyskiwania metali ziem rzadkich są Chiny, którym przypisuje się aż 80% światowego wydobycia REE.

metale ziem rzadkich cena

Nasz konsultant pozwoli Ci zaoszczędzić czas

W razie sprzedaży posiadanych zasobów inwestor nie ponosi żadnych kosztów, o ile trzymał je przez rok. Jak wyglądają proceduralia związane z potencjalną transakcją przekonasz się tutaj. Według ośrodków sondażowych w wyścigu o fotel głowy największej gospodarki świata CommSec Broker Recenzja prowadzi Donald Trump. Jego pomysły na gospodarkę mogą wywrócić świat, jaki znamy. Jednym ze sztandarowych pomysłów potencjalnego nowego prezydenta jest wprowadzenie 10% ceł importowych dla wszystkich. Gdyby ta inicjatywa się zmaterializowała, to uderzyłaby m.in.

Najlepszym sposobem inwestowania w metale ziem rzadkich są często fundusze ETF, które zapewniają łatwy dostęp do rynku metali ziem rzadkich. Przykładem takiego funduszu ETF jest VanEck Rare Earth and Strategic Metals UCITS ETF. Przede wszystkim na historyczne i bieżące notowania poszczególnych pierwiastków.

metale ziem rzadkich cena

Do najważniejszych zastosowań należą magnesy, materiały fosforyzujące oraz specjalistyczne stopy metali. Te pierwsze są niezbędne do produkcji zarówno silników elektrycznych, jak i generatorów prądu. Użycie w procesie produkcyjnym magnesów trwałych (wykonanych z metali ziem rzadkich) poprawia sprawność silników (nawet o 20%) oraz efektywność pozyskiwania energii, zwłaszcza ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatraki.

Dla europejskich inwestorów, którzy chcą inwestować w metale ziem rzadkich, istnieje ETF (nie ETC) o nazwie „VanEck Rare Earth and Strategic Metals UCITS ETF”. Metale szlachetne są stosowane w wielu branżach. Znajdują się w urządzeniach i narzędziach, które każdy ma w domu, w gospodarstwie, w warsztacie lub w swojej firmie. Z uwagi na wiele czynników ekologicznych i ekonomicznych rośnie popularność recyklingu metali szlachetnych, aby móc je ponownie wykorzystywać. Ceny skupu surowców uzależnione są składu danego materiału czyli zawartości metali szlachetnych. Można je znaleźć również w silnikach do napędu dużych instalacji, takich jak turbiny wiatrowe.

Warto jeszcze dodać, że zasadniczo pierwiastki ziem rzadkich nigdy nie występują pojedynczo, ale zawsze współwystępują w różnych minerałach. Synergy ScienTech, producent baterii z siedzibą w Hsinchu, który zaopatruje Apple, Logitech i Sennheiser, obserwuje wzrost kosztów materiałów z rosnącym zaniepokojeniem. Do produkcji baterii firma wykorzystuje kobalt i lit. Kolejnym aspektem decydującym o wycenie, na który warto zwrócić uwagę są różnego rodzaju rozwijające się technologie – REE wykorzystywane są również w przemyśle lotniczym, kosmicznym, wojskowym m.in.